دسته اصلی

دسته اصلی

جدید ترین ها پربازدید ترین ها

کدام واکسن‌ها مطمئن هستند؟

موضوعات: دسته اصلی , دوشنبه 20 بهمن 1399 104 بازدید

بالاخره روزهای انتظار برای داشتن واکسن کرونا در کشور به پایان رسید و اگر اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹، از صبح سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ با تزریق واکسن برای نیروهای ICU در بیمارستان‌های کشور آغاز می‌شود.

آن طور که مسئولان وزارت بهداشت بارها و به دفعات عنوان کرده‌اند، کار واکسیناسیون با گروه‌های در اولویت آغاز می‌شود که شامل کادر درمان، سالمندان آسایشگاه‌ها، جانبازان و در ادامه سایر سالمندان و…، خواهد بود. در این بین، نیروهای فعال در بخش‌های ICU، بیشترین مواجهه با بیماران کرونایی را دارند که از همین رو، کار واکسیناسیون با این نیروها استارت می‌خورد.

کنترل پاندمی کرونا با واکسیناسیون

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که یک سال از آغاز روزهای کرونایی می‌گذرد و در این مدت جهان دچار مشکلات روانی، بیولوژیک و اقتصادی شدید گردیده است، گفت: لازم است که هر چه زودتر پاندمی کرونا با واکسیناسیون جمعی کنترل شود. زیرا، کرونا با رعایت بهداشت و دستورالعمل‌ها، افزایش تست‌های شناسایی، درمان مناسب، قرنطینه و ایزلاسیون و در نهایت واکسیناسیون کنترل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه درمان‌های کرونا خصوصاً در فرم‌های شدید بیماری درمان‌های معجزه آسایی نیستند، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود مهم‌ترین بخش کنترل ویروس کووید ۱۹، واکسیناسیون است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه در مسیر تضمین سلامت مردم نیاز به واکسن‌های با کیفیت داریم، تاکید کرد: باید ایمنی به میزان قابل توجهی ایجاد شود تا گردش ویروس بسیار کاهش یافته و بیماری کنترل شود.

وی افزود: واکسن‌هایی را می‌توانیم واکسن مناسب بنامیم که حداقل کارایی و اثربخشی آنها بین ۷۰ تا ۷۵ درصد باشد.

ویژگی‌های واکسن‌های در حال تولید

ناجی با اشاره به اینکه پروتئین اسپایک هدف اصلی واکسن‌ها هستند، خاطرنشان کرد: به طور مثال واکسن نوواوکس یکی از واکسن‌های پروتئینی است که در حال گذراندن فاز سوم بالینی است و نتایج آن اخیراً منتشر شده است. واکسن مشترک بین ایران و کوبا که در حال ورود به فاز سوم کارآزمایی بالینی در ایران و کوبا است نیز از نوع واکسن‌های پروتئینی به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: واکسن‌های غیرفعال از دیگر واکسن‌های مقابله با کرونا است که از جمله آنها می‌توان به واکسن سینوفارم چین اشاره کرد و واکسن کوویران در این پلت فرم قرار دارد.

ناجی افزود: واکسن‌های وکتورال دسته دیگری از واکسن‌های ضد کرونا هستند که در این بین واکسن معروف آکسفورد-آسترازنکا، اسپوتنیک وی و واکسن جانسون-جانسون از واکسن‌های وکتورال هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اطمینان از بی ضرر بودن واکسن‌ها را یکی از مهم‌ترین ابعاد تولید واکسن ذکر کرد و ادامه داد: آزمایش واکسیناسیون و تست‌ها در مراحل مختلف، افراد، نژادها، گروه‌های سنی و گروه‌های بیماران مختلف بسیار زیادی انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مراحل تولید واکسن بسیار زمان بر است گفت: به دلیل شرایط اضطراری کرونا و تلفات بسیار زیاد و این موضوع که تنها با واکسیناسیون می‌توان ایمنی جمعی در جامعه به وجود آورد، واکسیناسیون در کرونا اهمیت ویژه‌ای به خود گرفته است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسن‌هایی که در بازار وجود دارد اگر چنانچه مجوزی هم دارند واکسن‌هایی هستند که دارای مجوزهای اضطراری هستند. در واقع همچنان باید به دنبال اطلاعات جدید درباره واکسن‌ها در پی تزریق‌های گسترده در جهان، یعنی طی کردن فاز چهارم باشیم. همه واکسن‌های کرونا مجوز استفاده اضطراری دارند و هیچ واکسنی مجوز قطعی تزریق را ندارد.

نویسنده: مجله اینترنتی نظرات: 0 نظر

به سایت خود خوش آمدید

موضوعات: دسته اصلی , دوشنبه 20 بهمن 1399 34 بازدید

به سایت خود خوش آمدید

با سلام.به دنیای سایتفا سایت و سایت جدید خود خوش آمدید.هم اکنون میتوانید از امکانات شگفت انگیز سایتفا سایت استفاده نمایید و مطالب خود را ارسال نمایید.شما میتوانید قالب و محیط سایت خود را از مدیریت سایت تغییر دهید.

نویسنده: مجله اینترنتی نظرات: 0 نظر ادامه مطلب
more